Блекджекът е една от малкото картови игри с по-голям процент на възвръщаемост. По-хубавата новина е тази, че чрез различни стратегии шансовете за печалби могат да се увеличават. Преди това, като начинаещ играч, е редно да научите и усвоите основните правила и по-долу ще ги разгледаме заедно.
Каква е историята на блекджека
Произходът е все още под въпрос и до днес текат дебати по случая, но основно съществуват две версии. Първата е, че блекджек произлиза от Италия, тъй като именно там през 1440 г. се появява игра на име Trentuno. Нейните правила са много идентични на тези на блекджека, но вместо 21 точки са необходими 31 точки. Втората версия произлиза във Франция през 17 век, когато се появява играта Vingt et Un. Това означава “Двадесет и едно”, но правилата като цяло се различават.
Блекджек има европейски корен, популярността на който се дължи предимно на американските мигранти, от които произлиза и името на играта.
Кои термини трябва да знаят начинаещите играчи
Използват се различни термини, които всеки начинаещ трябва да познава:
- играч – това е противникът на дилъра;
- дилър (крупие) – отговаря за раздаването на картите;
- ръка – набор от бройки на играча или дилъра;
- шафъл (Shuffle) – машина за разбъркване на колодата;
- бокс – мястото за залагане (масата);
- шус – специално приспособление за колоди;
- чипове – действа като вътрешна валута за казиното и се придобива срещу пари;
- мека ръка – тузът в ръката на играча или дилъра може да е 1 или 11 точки;
- солидна ръка – тузът в комбинация се приравнява към единица или напълно отсъства;
- hit (още) – прави се допълнение на карти;
- double down – удвояване на първоначалния залог;
- stand (достатъчно) – отказ от добавяне;
- split (раздели) – при сплит, две карти с един номинал се разделят на отделни маси за допълнителен залог;
- surrender (отказ) – завършва участието в играта.
Кои са основните правила, които начинаещите трябва да знаят
Стандартно тестето е съставено от 52 карти, но съобразно версията на играта броят може да варира. Най-важната и основна цел е събирането на по-голяма бройка от тази на крупието. В идеалния случай тя е 21 и тази бройка се събира от две начални карти, образувайки блекджек. Много е важно да не се допуска надвишаване на тази бройка, тъй като автоматично губите.
Преди началото, крупието върху всеки от боксовете поставя по две карти с лицето нагоре и си раздава същото количество. Първата я поставя с лицето надолу и начинаещият трябва да определи какви са шансовете на крупието за победа и действа първи. Решението му е за всеки от боксовете.
При комбинациите начинаещият е достатъчно да се научи правилно да преценява силата на своите ръце. Може да има от три до десет бокса и да се правят залози на няколко едновременно.
При точкуването на блекджек за начинаещи крупието обявява сумарния резултат от точките на раздадените карти. От 2 до 10 се смята номиналната стойност, а Вале, Дама и Поп се броят за 10 точки. Асото може да е 11 или 1, което зависи от ситуацията в играта.
Начинаещите участници в раздаването не е нужно да обявяват своите действия и ходове на глас, а за целта могат да се използват и жестове. При нужда от добавяне, показалецът на ръката се насочва към тестето. При спиране на играта се прави жест към следващия играч и се прикриват с ръка получените карти.
Кои са изпробваните и печеливши стратегии
Стопроцентова стратегия за блекджек никой не може да даде, но има вероятност за повишаване шансовете за печалби. При увеличаване на първоначалния залог след всяка победа с 1,5-2 пъти или залогът се удвоява при всяка печалба, а при загуба се започва от първоначалната минимална сума.
Тези стратегии доказано работят, но за приложението им се изисква наличие на по-голяма първоначална сума за влагане.