По едно и също време стартираха два континентални турнира – Купата на Африканските нации и Купата на Азия. И докато на юг заминаха звезди като Мохамед Салах, Aшраф Хакими и Виктор Осимен, то отсъствието на Хюн Мин Сон от европейския футбол се отчита като прецедент или азиатско чудо, което ще отшуми. Но ако не е така?
Двата турнира дават отлична възможност за сравнение между развитието на спорта в континенти, които са в сянката на Европа и Южна Америка, а дори не разполагат с финансовата мощ на Северна Америка, която се готви за Световното през 2026 г.
Шампионатът в Африка се слави със своите гафове. Дали съдията ще свири края на мача 5 минути преди изтичането на редовното време или на терена ще видим някое аматьорско изпълнение, е въпрос на време и търпение да устоиш до края на срещата, преди да превключиш канала.
Странно или не, турнирът за Купата на Азия предлага повече футболни достойнства. По-откритият и динамичен футбол се забелязва с просто око, за разлика от африканските отбори, които са “умряли от страх” и не смеят да минат центъра с повече от 5 полеви футболисти, за да не допуснат случайно някой гол.
Япония е инициаторът и вдъхновението за развитието на азиатския футбол. След като през 2002 г. “самураите” за пръв път пробиват с играчи в европейски отбори, следва затишие почти до края на миналото десетилетие. Тогава Такаюки Татеиши – обикновен японски футболист, който не е пробил особено в играта, решава че трябва да вземе нещата в свои ръце. Свързва се с Кеиши Камеяма, милиардер – собственик на DMM.com, и му предлага да купят среден европейски футболен клуб, който да служи като мост за японските футболисти в Европа.
През 2018 г. белгийският Сент-Трюйден вече е собственост на Камеяма, а бившият футболист Татеиши вече е изпълнителен директор на клуба. Следват входящи трансфери – Такехиро Томиясу, Уатару Ендо и Даиши Камада са първите пристигнали в белгийското градче. Днес те играят съответно в Арсенал, Ливърпул и Лацио.
Днес над 30 японци играят в най-големите първенства в Европа. 16 са в Белгия, от които 7 играят в Сент-Трюйден, но по-интересна е системата на привличане на играчи.
Клубът не разчита на скаути в Япония. Татеиши е създал партньорска връзка с няколко клуба – Ависпа Фукуока, ФК Токио и Кансадоле Саппоро са от първа дивизия, а Оита Тринита и Фаджиано Окаяма са във втория ешелон на японския футбол. Белгийският клуб взима нужната информация от партньорите си и взима решение, гледайки дузина мачове от първенствата в страната на изгряващото слънце през уикендите.
Изведнъж се създаде тренд на навлизане на японски играчи и предприемачи в европейския футбол. Том Чеймбърс, скаут в Барнзли, се мести в Оостенде и забелязва, че освен качеството на тези футболисти, цената им е невероятна. Това практически е нов пазар.
“Тези играчи струват между половин и един милион евро. Това е невероятна стойност за футболисти, които идват и умеят да правят разликата на най-високо ниво.” – изумен е Чеймбърс.
Но как се сравняват физически японските футболисти с европейските? Вече има данни и те са обнадеждаващи.
“Истината е, че просто не сме гледали футболисти там заради географското положение на Япония и липсата на бюджет да отидем и да ги гледаме на живо. Но когато разбереш колко добри футболисти има там, погледът ти се променя. Това е най-добрият пазар в съотношение качество-пари в света в момента. Но има едно уточнение. Физически, японските футболисти не отговарят на изискванията в Западна Европа. Там се играе техничен футбол. Откъм техника на футболистите, Джей Лигата е една от най-добрите в света.”
🇯🇵 Ayase Ueda makes it look easy 👌#AsianCup2023 | #HayyaAsia | #JPNvVIE pic.twitter.com/Kc6Sm2ucih
— #AsianCup2023 (@afcasiancup) January 14, 2024
Най-добрият начин за интеграция е привличането на футболисти в по-нискоразрядни първенства. Ако направят добри първи 12-18 месеца, те се препродават на много добра печалба. Това изглежда страхотна идея за клубове като Левски, които търсят възможности за препродажба на футболисти на печалба. Малко са футболистите, които могат директно да се наложат в големите първенства, но ако минат успешен период в по-малък клуб, то те веднага минават на първа страница във футболния пазар.
В Япония, разбира се, действат с една крачка напред. Футболните агенции съветват футболистите да преминават курсове по английски, за да се подготвят за трансфер в Европа.
Южна Корея наблюдава процеса внимателно и се развива. Съветваме ви да изгледате мач от Купата на Азия. Дори отбори като Виетнам ще ви изненадат с отворения и атакуващ футбол, който се играе.