Новият сезон на Ла Лига започна с два мача в четвъртък, но сега е време традиционните големи два отбора на Испания, Барселона и Реал Мадрид, да се включат в надпреварата.
Барселона започва срещу Валенсия тази вечер (събота), докато защитаващите титлата си Мадрид също стартират като гост – те играят срещу Майорка утре вечер.
Трябва да се каже, че настроението в двата клуба е различно в момента. Барса се стреми към положителен напредък под ръководството на новия треньор Ханси Флик, но проблемите им с достигането на лимита на заплатите в Ла Лига продължават, и новото попълнение за €60 милиона, Дани Олмо, все още не е регистриран.
Реал, който спечели Шампионската лига миналия сезон, ще бъде без Тони Кроос в средата на терена за първи път от десетилетие след неговото пенсиониране, но те значително се подсилиха в атаката – капитанът на Франция Килиан Мбапе отбеляза първия си гол за клуба след трансфера си като свободен агент от Пари Сен Жермен в мача за Суперкупата на УЕФА срещу Аталанта в сряда.
Този състав на Мадрид изглежда страшно добър. Недосегаеми ли са сега?
Футболът не е математика. Винаги има място за изненада. Но би било странно да мислим, че някой друг освен “белия балет” ще спечели Ла Лига 2024-25.
След един незабравим сезон, завършил с три трофея, те добавиха Мбапе и младата бразилска звезда Ендрик. Дори и с напускането на ветерани като Начо и Кроос, нивото на състава остава същото или дори по-високо от миналия сезон. Но съставът на Карло Анчелоти има недостиг на централен защитник – още една опция там би била полезна, тъй като Давид Алаба все още не се е върнал от сериозната контузия на коляното, която претърпя през декември.
Анчелоти очаква отборът му да допуска повече голове този сезон, но планът е това да бъде компенсирано с по-висок офанзивен изход.
Не би трябвало Реал да има сериозна конкуренция тази година в Испания. Барселона имат други цели, които не включват непременно спечелването на Ла Лига, реално погледнато. За тях този сезон е повече за изграждане на бъдещето.
Този състав на Мадрид, с Мбапе, Джуд Белингам и Винисиус Жуниор, напомня за старите им отбори “Галактикос”. За разлика от тях, “Младата Барса” трябва да бъде дългосрочен проект и в краткосрочен план изглежда логично отборът на Анчелоти да спечели Ла Лига отново. Купата на краля може да донесе повече изненади като турнир с елиминации, но и там, и в Европа винаги трябва да се има предвид Реал – дори още повече тази година.
Трудно е да се види друг отбор, който може да се противопостави на състав като този.
Какви са най-големите промени в Барселона и Реал Мадрид?
Най-значимата промяна е смяната на Шави с Флик. Барселона уволни каталунския треньор в края на май, а германецът пристигна със собствен технически щаб. Единствено треньорът на вратарите от миналия сезон остава. Забележително е също напускането на Сержи Роберто, капитана на отбора, въпреки че към края той играеше по-малко.
Това е нов треньорски екип и нова посока, но съставът не е драстично подобрен, освен добавянето на Олмо от РБ Лайпциг, Германия.
Той е големият летен трансфер на Барселона, но беше привлечен след като опитите да се вземе неговият съотборник от националния отбор на Испания, Нико Уилямс от Атлетик Билбао, не успяха. Олмо все още не е регистриран в Ла Лига, тъй като финансовите проблеми на клуба продължават.
За разлика от Барселона, Реал Мадрид се характеризира със стабилност през последните няколко сезона, без промени в ръководството или на пейката. Въпреки това, през последните месеци имаше значителни промени в състава.
Важни играчи напуснаха както в спортен, така и в символичен план, като Начо (34-годишен защитник, който прекара цялата си кариера в клуба, присъединявайки се на 11 години) и Кроос (който беше в отбора в продължение на десетилетие). Имаше също така някои по-малко значителни напускания, като Хоселу (клубът упражни опцията си да го купи след успешен наем миналия сезон, преди да помогне за преминаването му в Ал Гарафа, Катар) и Кепа Арисабалага (който сега е обратно в Челси с неясно бъдеще след собствения му наем миналия сезон).
Мбапе очевидно се откроява сред новопривлечените играчи — той подписа като свободен агент след седем години на сапунена опера около неговото преминаване. Но и 18-годишният Ендрик, нападател, който беше привлечен за първоначална сума от 35 милиона евро (29,8 милиона паунда/38,5 милиона долара) плюс 25 милиона евро в потенциални добавки, предизвиква много очаквания със своя растеж в Палмейрас и проблясъците на качество в националния отбор на Бразилия.
Какво би било успех за Барселона?
В Барселона успехът винаги е свързан с печеленето на трофеи, но реалистично погледнато — със състава, който има Флик, и общата ситуация на клуба — това изглежда малко вероятно този сезон.
Техните цели трябва да бъдат да се съревновават колкото се може по-добре с Реал Мадрид и да бъдат в борбата за титлата до края на сезона, да се представят добре в Суперкупата на Испания през януари и, както направиха през 2023-24, да достигнат четвъртфиналите на Шампионската лига. Може би Купата на краля ще бъде най-добрата им надежда за трофей в сезон, който изглежда като година на консолидация.
Какво би било успех за Реал Мадрид?
Не е лудост да се каже, че минималната цел е да спечелят четири титли.
Първата, Суперкупата на УЕФА, вече е спечелена. След това има Ла Лига, Шампионската лига, Купата на краля и Суперкупата, плюс новото Световно клубно първенство на ФИФА с 32 отбора, което понастоящем е насрочено за юни и юли 2025 г. в Съединените щати, както и първоначалната Междуконтинентална купа на ФИФА (преименуваната стара версия на Световното клубно първенство, включваща шест отбора), насрочена за декември.
Реал Мадрид може математически да спечели седем трофея този сезон — така че спечелването на четири би изглеждало разумна цел. Всичко над това би било постижение.
Къде е Атлетико (Мадрид)? Може ли да отправи предизвикателство?
След този трансферен прозорец, те трябва да се стремят към това. Без да звучи пораженческо, но те не могат да се сравнят със съседите си Реал. Съставът, който имат шампионите, е трудно да бъде победен, така че Атлетико ще се бори с Барселона за второто място, въпреки че каталунският клуб има предимство в последните им срещи.
С парите, които Атлетико похарчи, включително 95 милиона евро за привличането на аржентинския нападател Хулиан Алварес от Манчестър Сити, те трябва да бъдат претенденти поне за Купата на краля и трябва да се представят добре в Европа, като също така се класираха за Шампионската лига.
Атлетико се укрепи много добре, с големи и интелигентни инвестиции. Това, заедно с повече стабилност от Барселона и с конкурентния дух, който треньорът Диего Симеоне обикновено предава на своите отбори, ги доближава до или дори над отбора на Флик като втори кандидат за титлата.
Най-големият ми въпрос е как Симеоне ще успее да съчетае всички части и колко време ще му отнеме да се спре на най-добрия си отбор, защото тези процеси не винаги са лесни и има случаи в миналото, когато новите попълнения се нуждаеха от време, за да се установят под ръководството на аржентинеца.