Баскетболът е невероятен спорт, който развива множество качества у човека и в следващите редове ще ги разгледаме накратко. Ще видим историята на възникване на играта, нейните правила и т.н.
Каква е кратката история на баскетбола
Играта е била измислена през 1891 г. от канадеца Джеймс Нейсмит, който е учител по физическо възпитание в колеж в Спрингфийлд, Масачузетс. Тогава тренировките за децата и подрастващите предимно са били гимнастическите игри, а за да разнообрази часовете си, учителят решил да измисли ново по-динамично занимание за учениците. Той ги разделя на два отбора от по равен брой хора, предвижда по един ринг за всеки от тях и топка. Противниците трябва да преодоляват чрез дрибъл насрещния отбор и да вкарват колкото се може повече топки в ринга.
В периода на 1891 г. баскетболът е практикуван с футболна топка, но много е допаднал на учениците и бързо е придобил голяма популярност сред тях. Ето защо, още на следващата година (през 1892 г.) се провеждат и първите официални игри по баскетбол. С течение на времето постепенно започват да се въвеждат допълнителни правила и така до днес.
Какви са правилата днес
За практикуването на баскетбол са необходими два отбора от по 5 човека и за всеки отбор по един кош. Целта е вкарването на колкото се може повече точки в противниковия кош, пречейки им да вкарат във Вашия. Придвижването по игрището се извършва чрез дрибъл с топката (тупкане с лявата или дясната ръка, но не и едновременно) и тичане, пречейки на противника да Ви я вземе и да направи обратна атака. Целият мач протича в четири части от по 10 минути и 2 минути почивка между тях. След втората част почивките стават от по 15 минути, през всяка от които се сменят игрищата на отборите.
За професионалния баскетбол всеки от отборите е със специални обувки и екипи, отличаващи се един от друг. За да се спазват правилата, има различни видове подавания с:
- Две ръце от гърди, отдолу, над главата;
- Една ръка над рамото;
- Една ръка отдолу.
Също така в играта са познати и три основни позиции на играчите: гардове, център, нападатели. При подобна структурна подредба всеки от тях знае предназначението си и играта е по-ефективна. Всякакви спъвания, бутания, дрибъл с две ръце едновременно и други се считат за нарушения.
Какви са ползите за физическото състояние
Благодарение на интензивното бягане, скокове, хвърляния и отборна игра, всеки играч развива своята цялостна мускулатура, дихателна, нервна, хормонална, сърдечно-съдова и имунна система. Отделно се развива способността за отборна комуникация, съчетание и креативност. Повишава се продуктивността и комбинативността. Ето как всъщност в подобен спорт почти липсват негативи.